niedziela, 9 grudnia 2018

O nas

 Chór HASŁO założony przez grupę pracowników Dyrekcji Kolei w Poznaniu w październiku 1922 roku - skupia amatorów, zafascynowanych muzyką chóralną. Działając początkowo jako chór męski HASŁO ustawicznie podnosi poziom artystyczny swoich prezentacji, co znajduje potwierdzenie w uzyskanych nagrodach   i wyróżnieniach (w konkursach i przeglądach chórów nie tylko kolejarskich). Ważnym elementem pracy zespołu jest popularyzacja polskiej pieśni chóralnej w kraju i za granicą. Do wybuchu II Wojny Światowej HASŁO wystąpiło z koncertami w Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechosłowacji, Estonii, Francji, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Szwajcarii i Łotwie. 
Nawiązując do przedwojennej tradycji HASŁO ponownie podejmuje współpracę z poznańską sceną operową, co owocuje ponad dwustoma wspólnymi wykonaniami spektakli operowych w Poznaniu i za granicą. Inicjatorem tej współpracy, twórcą sukcesów chóru oraz autorem wielu opracowań utworów dla zespołu był Wiktor Buchwald - chórmistrz Państwowej Opery im. St. Moniuszki w Poznaniu - będący w latach 1946 - 71 kierownikiem artystycznym Chóru Męskiego HASŁO. Kolejni dyrygenci (Ryszard Jóźwiak, Jolanta Komorowska, Maciej Kościelski) nie tylko przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu wykonawczego chóru lecz sprawiają, że w ramach festiwalowych zmagań Śpiewaczych w kraju i za granicą HASŁO zdobywa zawsze czołowe miejsca. Znaczące osiągnięcia zespołu w krzewieniu kultury muzycznej są powodem do odznaczenia w 1973 roku Chóru Męskiego HASŁO Złotym Krzyżem Zasługi
       W roku 1986 dyrygentem zostaje znany w Środowisku muzycznym chórmistrz Henryk Górski; długoletni kierownik artystyczny chórów Teatru Wielkiego w Poznaniu i w Warszawie. Następują kolejne sukcesy. Najcenniejsze z nich to zwycięstwa w ogólnopolskich przeglądach chórów kolejarskich w kategorii chórów męskich (Szczecin, Bydgoszcz), III nagroda na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce w roku 1988 oraz uzyskanie miana Reprezentacyjnego Chóru Męskiego Polskich Kolei Państwowych. W październiku 1991 roku z inicjatywy H. Górskiego Chór Męski HASŁO poszerza skład osobowy o głosy żeńskie - powstaje Chór Mieszany HASŁO.


Ważnym wydarzeniem w życiu chóru był koncert jubileuszowy z okazji 95 - lecia istnienia, który odbył się 11. listopada 2017 roku. Był to jednocześnie ostatni występ pod kierownictwem wspomnianego Henryka Górskiego.
Aktualnie Chór Mieszany „HASŁO” z Poznania pracuje w 37- osobowym składzie, a co cieszy najbardziej, budzi zainteresowanie nowych osób.
Na jego czele stanęła Kateryna Ciszak, która do czasu ustąpienia Henryka Górskiego pełniła funkcję asystentki dyrygenta. Muzyka to jej pasja od najmłodszych lat. Jest absolwentką Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki na kierunku dyrygentury chóralnej. Od 5 lat mieszka w Polsce i popularyzuje muzykę chóralną. Od października 2018r. prowadzi scholę w Bazylice św. Józefa i Klasztorze Karmelitów Bosych w Poznaniu. Jak zostało powiedziane - na co dzień jest dyrygentką szczycącego się 95-letnią tradycją Chóru Mieszanego „HASŁO” z Poznania, a jej praca łączy najlepsze tradycje chóralne z tym, co nowoczesne i oryginalne.
Pod jej batutą w listopadzie 2017r. chór wziął udział KONKURSIE CHÓRÓW, który odbywał się w ramach Pierwszej Edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Gospelownia, z okazji XV-lecia Poznańskich Warsztatów Gospel oraz XX-lecia chóru Gospel Joy. Zespół zajął II miejsce.

W kwietniu 2018 roku chór wziął udział w konkursie i festiwalu chóralnym Musica in Urbe organizowanym w Bydgoszczy, w którym zajął pierwsze miejsce, zdobywając złoty dyplom, a także dyplom zwycięzcy w kategorii chóry seniorów oraz statuetkę konkursu Musica in Urbe. Chór zdobył również nagrodę specjalną Prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy Jerzego Derendy.
W listopadzie 2018r. Chór „Hasło” wziął udział w The Prof. Józef Świder International Festival Of Music, konkursie chórów w Cieszynie, zdobywając tym razem tytuły: Zwycięzcy Kategorii, Srebrny Dyplom oraz Nagrodę Specjalną- Puchar Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za Kultywowanie Tradycji Śpiewu Chóralnego.
Maj 2019 roku to przede wszystkim ogromny sukces naszej Dyrygentki, która podczas V Ogólnopolskiego Konkursu ARS LONGA (konkursu muzyki dawnej) w Poznaniu uzyskała tytuł Wyróżniającego się Dyrygenta. Zostały docenione umiejętności Kateryny Ciszak, a także jej pasja i zaangażowanie.
W czerwcu 2019 roku Chór “Hasło” wziął udział w V Bałtyckim Konkursie Chórów Pomerania Cantat w Koszalinie. Tym razem wróciliśmy jak zdobywcy jedynego złotego dyplomu w najliczniej obsadzonej kategorii, tj. chóry seniorów, a zarazem zwycięzcy tejże kategorii. Oprócz tego przyznano nam również nagrodę główną z wykonanie utworu Stanisława Moniuszki.
Sukcesy „Hasło” zawdzięcza świetnej współpracy między chórzystami a Panią Dyrygent, wysiłkom zarządu chóru oraz pracy wszystkich sopranów, altów, tenorów i basów podczas prób, będących zarazem okazją do spotkania w gronie dobrze rozumiejących się, kochających śpiew ludzi.
Konkursy i festiwale (1994-2006):  
Przegląd Chórów Kolejarskich (Tarnowskie Góry, 1994) – 2. miejsce
VI Wielkopolskie Konfrontacje Chórów (Koło, 1995) - 1. miejsce „Złote Koło”
IX Wielkopolskie Konfrontacje Chórów (Koło, 1998) - 1. miejsce „Złote Koło”
XI Wielkopolskie Konfrontacje Chórów (Koło, 2000) - 3. miejsce „Brązowe Koło”
III Międzynarodowy Konkurs Chórów Mieszanych (Zadar, Chorwacja, 2001) - wyróżnienie
Festiwal Chórów ”Święto Pieśni” (Ołomuniec, Czechy, 2002) - dwa srebrne medale w „pieśń ludowa” i 1-wsze miejsce (złotego medalu nikomu nie przyznano) oraz „muzyka kościelna i sakralna a capella” i 2-gie miejsce.
Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu (Wejherowo, 2004) - wyróżnienie i nagroda za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego
 
VIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Sakralnej ŁAPSKIE TEDEUM (Łapy, 2005) – wyróżnienie
Wielkopolskie Dni Muzyki (Duszniki, 2006) – wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu inspirowanego muzyką ludową


JUBILEUSZE
        Koncert z okazji naszego jubileuszu 90-lecia istnienia odbył się 24 listopada 2012 roku w kościele p.w. Chrystusa Zbawiciela przy ul. Fredry. Obchody tej rocznicy rozpoczęły się Mszą św. w intencji chóru.
Zarówno w trakcie tej mszy jak i koncertu, który nastąpił zaraz po niej, wykonaliśmy pieśni dawnych i współczesnych kompozytorów polskiej i światowej chóralistyki (dawne oraz utwory premierowe).


         Kolejny jubileusz 95-lecia chóru Hasło miał miejsce 11.11.2017 r. w Auli Poznańskiej- Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej, połączony z koncertem oraz wręczeniem odznaczeń śpiewaczych dla zarządu i zasłużonych chórzystów.
Występ chóru, pod batutą wieloletniego, zasłużonego dyrygenta i pedagoga Henryka Górskiego, zapowiadał były członek zespołu Andrzej Chylewski, ceniony znawca i krytyk muzyczny.  
 Po koncercie jubileuszowym, balu i mszy świętej powróciliśmy do codzienności. 
    
Konkursy i festiwale (c.d. od 2017 r.)

   Naszą nową dyrygentką została pani Kateryna Ciszak,   z entuzjazmem przystąpiliśmy do ćwiczeń, warto było.

         W Konkursie Muzyki Gospel w Poznaniu, który miał się odbyć za dwa tygodnie tj. 25 i 26.11.2017 r., wywalczyliśmy II miejsce i premię pieniężną. 

        Potem zapadła decyzja uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie Festiwalu Chóralnego „MUSICA IN URBE” w Bydgoszczy (21-22.04.2018). 
Pojechaliśmy więc do Bydgoszczy z nadzieją na  sukces. Jury przyznało nam Złoty Dyplom (91 pkt) i I-sze miejsce. Ponadto otrzymaliśmy nagrodę specjalną Prezesa Towarzystwa Miłośników Bydgoszczy.

        Kolejne uczestnictwo to Międzynarodowy IV Konkurs w ramach  Festiwalu Muzyki im. Profesora Józefa Świdra w Cieszynie, który odbył się w dniach 23-24 listopada 2018 r., z udziałem 20-tu chórów. 
Chór Hasło zdobył pierwsze miejsce w kategorii seniorów otrzymując: "Srebrny Dyplom", oraz nagrodę specjalną: Puchar Prezesa Zarządu PZCHiO. 

         Uczestnictwo w V Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej "Ars Longa" w Poznaniu- 18.05.2019 r.,  gdzie otrzymaliśmy Brązowego Longa dla Chóru"Hasło" oraz Dyplom Uczestnictwa dla Wyróżniającego Dyrygenta- Kateryny Ciszak.

      V Bałtycki Konkurs Pomerania Cantat w Koszalinie (15-16.06.2019 r.). Zdobyliśmy 1-sze miejsce, Złoty Dyplom i Laur Moniuszkowski z nagrodą pieniężną, przyznaną wśród 18-tu startujących chórów z Polski i Ukrainy 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz